TARİHÇE

2001 – 2002 yıllarında Mor, kurucu ortaklarının da geçmişi sebebi ile yoğun prodüksiyon yaptı.
Kurucu ortaklarından Münir Karataş’ın hobi olarak başlayan ama sonra ürüne dönüşen albümlerini Sony Music Columbia ve Mor etiketi ile piyasaya çıkardı; halen başta ITunes olmak üzere çeşitli online ve offline mecrada müzikseverlere ulaşmaktadır.
Bazı örnekler dinlemek isterseniz:

Aynı dönemde Amerikalı Görsel efekt uzmanı Barney Kaelin tarafından  Minority Report Filmi için  üretilen  Dünyanın ilk Holografik Ekranı olan TransScreen’i Türkiye’ye exlusive distributor olarak getirmiştir. http://www.imdb.com/name/nm1181548/ .

TransScreen, Başta Vestel, Eczacıbaşı, GlaxoSmithKline olmak üzere bir çok şirket tarafından lansman ve bayi toplantılarında ve bazı STK etkinliklerinde bedelsiz olarak kullandırılmıştır.
2002-2005 yıları arasında Almanya ve İngiltere deki üreticilerinden Nano teknoloji ürünü Gün Işığından etkilenmeyen, eğilip bükülebilen, kesilebilen, kalıpla şekil verilebilen, yüksek çözünürlüklü ekranlar getirmiştir. Med Yapım gibi şirketler TV Showlarında bu ekranları,  Garanti Bankası ise yenilene Görsel Konseptleri içerisinde 10 ayrı şubesinin camında MorSoft yazılımı ile kendisine özel içerikler üreterek kullanmıştır.

MorSoft 2002-2003 yılları arasında geliştirilmiştir Türkiye’nin Tek merkezden yönetilen (IP Bazlı) ilk Medya yaratım ve yönetim yazılımıdır. Garanti Teknoloji MorSoft’un  Bankacılık Lisanslarını satın almış ve farklı ekran çözümlerinde (Led, Seamless Led, Plazma vb.) kullanmaya devam etmektedir.

2002-2007 Yılları arasında Tubitak – Bilten (Bilgi Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, daha sonra Uzay Teknolojileri Enstitüsü adını almıştır) ile, Prof.Dr.Aydin Alatan, Prof.Dr. Gözde Bozdağı Akar ve  Prof.Dr. Haluk Zontul başkanlığında üç ayrı ekiple; Mor Film kurucuları tarafından sistem mimarilerinin yazılması sonrası aşağıdaki DMAM (Dijital Medya Analiz Merkezi) konsepti çerçevesinde yüksek teknoloji projeler geliştirilmiştir. Tübitak Bilten ile yapılmış anlaşmalar gereği projelerin Fikri Mülkiyet ve Mülkiyet hakları Mor Film Kurucularına aittir.

I RATE; Yüzde yüz doğrulukla Tv İzleme verisi üretebilecek rating kutusu projesi, (kablo, uydu, IPTV, vb sistemler üzerinden yayın yapan kanallar dahil olmak üzere)

RETAS; Tüm aşamaları gerçek zamanlı TV Reklam yayınlarını izleme, analiz etme ve web üzerinden kullanıcıya raporlama projesi,

SRETAS: Tüm aşamaları gerçek zamanlı Radyo Reklamlarını izleme, analiz etme ve web üzerinen kullanıcıya raporlama projesi,

2007-2010 yılları arasında Mor, yeni Film Projeleri yaratarak sandığa atmıştır.
Bunlardan en önemlisi Cüneyt Ülsever’in Yazmış olduğu “Topal Devrimci Cinayeti” adlı Romanın film haklarının alınarak senaryolaştırılmasıdır. İki sene gibi uzun bir sürede birçok araştırma ile birlikte Münir Karataş ve Nurcan Güzel tarafından senaryolaştırılmıştır.
Bir çok sektör profesyoneli tarafından beğenilen proje, Chantier Film ile yapım anlaşması yapılmış olamasına rağmen maddi sebepler ile gerçekleştirilememiştir.

“Topal Devrimci” Türkiyenin çok tartışılan ve yıllardır gündeminden düşmeyen bir konusuna dikkat çekmektedir. Türkiye’nin bir dönem çok önemli politikacısı ve Cumhurbaşkanı Özal öldü mü, Öldürüldü mü? Sorusuna kriminal ve politik gerilim unsurları ile cevap arayan bir projedir.
Gerçekleşeceği gün için diğer arkadaşları ile sandıktaki uykusuna devam etmektedir.

2010 yılından itibaren yoğun olarak iç pazarda değerli yönetmenlerin filmlerinin işletilmesi ve Yurtdışından da bağımsız filmler getirerek distribütörlük yolculuğuna  devam etmektedir.

Tarihçeden anlaşılacağı üzere, yeni projeler hep devam edecektir…